Doğal Gaz Tahmini: Hafif Hava Tahminlerine Rağmen Fiyatlar Sıkı Tutunuyor – www.mediabk.com

Hafta sonu küçük hava değişiklikleri, ancak önümüzdeki 5 gün güçlü talep bekleniyor ABD, farklı bölgelerdeki talebi etkileyen aktif hava modelini yaşayacak

Havanın ılıman olmasına rağmen doğalgaz fiyatları artıyor

Genel bakış

Doğal gaz olaysız bir hafta sonundan sonra Pazartesi günü yükselişe geçti. NatGasWeather’a göre, hafta sonu hava durumu verilerinde yalnızca küçük değişiklikler oldu, sezonun sonundaki soğuk çekimler nedeniyle önümüzdeki 5 gün boyunca güçlü talep oldu ve ardından ABD’nin çoğu mükemmel yükseklikler yaşadığından 6-13 Mayıs’ta hafiften çok hafif seviyelere hafifledi. 60’lardan 80’lere kadar sadece yerel olarak daha sıcak 90’ların yanı sıra.

13:12 GMT’de, Natural Gas 0,0045 veya +%0,20 artışla 2,2305$’dan işlem görüyor. Cuma günü, Amerika Birleşik Devletleri Doğal Gaz Fonu ETF (UNG) 0,13 $ veya +%1,89 artışla 7,01 $’dan işlem görüyor.

Aktif Hava Durumu ABD’yi Etkileyecek

1-7 Mayıs tarihleri arasında ABD, ülke genelinde sağanak yağışlara neden olan birkaç hava sistemiyle birlikte aktif bir hava modeli yaşayacak. Ortabatı ve Kuzeydoğu, en yüksek sıcaklıklar 50’ler ve 60’larda ve en düşükler 30’lar ve 40’larda olacak ve bu da normalden daha güçlü bir talebe yol açacak. Tersine, Güney ve Güneydoğu, 60’ların üstleri ile 80’ler arasındaki yüksek sıcaklıklarla rahat sıcaklıkların tadını çıkaracak ve bu da normalden daha hafif taleple sonuçlanacak. Batı, Güneybatı çöllerindeki daha sıcak 90’lar dışında, 50’ler ile 80’ler arasında yüksek sıcaklıklarla ılıman ila ılık sıcaklıklara sahip olacak.

Rekor ABD LNG İhracatı Devam Ediyor

Nisan ayında, ABD LNG ihracat tesisleri, kısmen Freeport LNG’nin Teksas’taki ihracat tesisinin Şubat ayında sekiz aylık bir kapatmanın ardından faaliyetlerine yeniden başlaması sayesinde üst üste ikinci ay rekor seviyeye ulaşmaya hazırlanıyordu.

Ayı Faktörlerine Rağmen Benzin Fiyatları Yükseldi

Mayıs ayı ortasında üretimin neredeyse rekor seviyelere ulaşmasına ve mevsimsel olarak ılıman hava tahminlerine ve azalan ısıtma talebine rağmen, gaz fiyatları arttı. Kontrat, Mart başındaki %23’lük artışından bu yana bir haftalık yüzdedeki en büyük artışla, Temmuz 2022’den bu yana ilk kez üst üste üçüncü haftayı işaret ederek haftalık yaklaşık %9 yükseldi. Ön ay, Mart ayındaki %19’luk düşüşün ardından ay için yaklaşık %11 arttı ve bu, Temmuz 2022’de %52 arttığından bu yana en önemli bir aylık yüzde artışını temsil ediyor.

ÇED Arzı Beklentileri Aşıyor

S&P Global Commodity Insights tarafından yapılan bir ankete göre, analistler ortalama olarak 72 milyar fit küplük bir depolama artışı bekliyorlardı, ancak ABD Enerji Bilgi İdaresi Perşembe günü yerel doğal gaz arzının 21 Nisan’da sona eren haftada 79 milyar fit küp arttığını bildirdi. Hükümet, son hafta depolanan toplam çalışma gazının 2.009 trilyon fit küp olduğunu bildirdi; bu, bir önceki yıla göre 525 milyar fit küp ve beş yıllık ortalamanın 365 milyar fit küp üzerinde.

Teknik Analiz

Günlük teknik açıdan bakıldığında, Doğal Gaz şu anda 2.168$’lık pivot noktasının üzerinde ve bu seviyeyi yeni destek yapıyor.

Pivot üzerinde sürekli bir hareket, satın almanın güçlendiğini gösterecektir. Bu, yeterince yukarı yönlü bir ivme yaratırsa, 2,432 dolardan dirence (R1) kısa vadeli bir artış arayın.

Pivot altında sürekli bir hareket, satıcıların varlığına işaret edecektir. Bu, 1.962 dolardan desteğe (S1) doğru kısa vadeli bir ivmeyi tetikleyebilir.

PIVOT – $2.168 R1 – $2.432
S1 – $1.962 R2 – $2.638
Like this post? Please share to your friends:
mediabk.com