Nisan Ayında Tarım Dışı İstihdam Arttı, Ortalama Saatlik Kazançlar Sıçradı, İşsizlik Oranı Düştü. – www.mediabk.com

Tarım dışı bordrolu istihdam Nisan’da 253 bin arttı.

Özel tarım dışı bordroların ortalama saatlik kazançları %0,5 arttı.

İşsizlik oranı %3,4 ile nispeten değişmedi.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu bugün, toplam tarım dışı bordro istihdamının Nisan ayında 253.000 arttığını ve istihdamın profesyonel ve ticari hizmetler, sağlık hizmetleri, eğlence ve ağırlama ve sosyal yardım sektörlerinde artmaya devam ettiğini bildirdi.

İşsizlik Oranı Nisan’da %3,4’e Düştü

Nisan ayında işsizlik oranı yüzde 3,4’e geriledi. Ancak, yetişkin erkekler, yetişkin kadınlar, gençler, Beyazlar, Siyahlar, Asyalılar ve Hispanikler dahil olmak üzere büyük işçi grupları için işsizlik oranında çok az değişiklik oldu.

Nisan ayında işini kaybedenlerin ve geçici işleri tamamlayanların sayısı azalırken, ekonomik nedenlerle yarı zamanlı istihdam edilenlerin sayısında çok az değişiklik oldu. Halihazırda iş arayan ve işgücü dışında kalan kişilerin sayısı arttı ve işgücü dışında olup iş isteyenler arasında işgücüne marjinal olarak bağlanan kişilerin sayısı arttı.

Ortalama Saatlik Kazanç Artışı

Ortalama saatlik kazanç açısından, özel tarım dışı bordrolar Nisan ayında 16 sent veya yüzde 0,5 artışla 33,36 dolara ulaştı. Son 12 ayda ortalama saatlik kazançlar yüzde 4,4 arttı. Özel sektör üretimi ve denetim dışı çalışanların ortalama saatlik kazançları da Nisan ayında 11 sent veya yüzde 0.4 artarak 28.62 dolara yükseldi.

Özel tarım dışı bordrolu tüm çalışanlar için ortalama çalışma haftası 34,4 saat ile değişmeden kaldı ve özel tarım dışı bordrolu üretim ve denetleme dışı çalışanlar için ortalama çalışma haftası 0,1 saat azalarak 33,8 saate geriledi.

Şubat ve Mart aylarındaki istihdam verilerinin, daha önce bildirilenden toplam 149.000 iş azalmasıyla aşağı yönlü revize edildiğini not etmek önemlidir. Buna rağmen, tarım dışı bordro istihdamında ve ortalama saatlik kazançlardaki artış eğilimi ekonomi için olumlu bir işarettir.

Like this post? Please share to your friends:
mediabk.com